poradna

Otázky k povinnému ručení­

CO JE HRAZENO Z POVINNÉHO RUČENÍ?


Z ručení jsou hrazeny škody na majetku, zdraví, životě nebo škody, které mají formu ušlého zisku, jež řidič způsobí osobě či osobám při provozu vozidla.

JAKÉ JSOU LIMITY POVINNÉHO RUČENÍ?


Limity povinného ručení určuje zákon o pojištění odpovědnosti č. 168/1999 Sb. Limitem pojistného polnění se rozumí nejvyšší hranice plnění pojistitele při jedné škodné události. V případě škody je pojišťovna povinna krýt škody ve výši:



KOLIK ZAPLATÍM NA POVINNÉ RUČENÍ?


Každá pojišťovna, poskytující povinné ručení, zohledňuje při stanovování sazeb své vlastní postupy, metody a zohledňují vlastní faktory. Co vše ovlivňuje výši pojistného?



KDY POJIŠĹ¤OVNA PLATÍ?


V případě nehody či jiného poškození vozidla musí být splněno několik předpokladů, aby vám vznikl nárok na plnění a pojišťovna škodu uhradila, a to:



KDY POJIŠĹ¤OVNA NEPLNÍ?


Ze zákona vznikají výluky z povinnosti pojišťovny plnit. Pojišťovna nehradí především v případech, pokud:



PROČ MUSÍM BÝT POJIŠTĚN I KDYŽ JSEM NIKDY NIKOMU NEZPŮSOBIL ŠKODU?


Především protože to ukládá zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. To, že jste v minulosti nikomu škodu nezpůsobil, není zárukou, že se tak nestane v budoucnosti. Následky nehody způsobené nepojištěným vozidlem mohou být velmi závažné.

EXISTUJÍ VÝJIMKY Z POVINNÉHO RUČENÍ?


Výjimky z pojištění odpovědnosti jsou uvedeny v § 5 zákona č. 168/1999 Sb., v platném znění. Jedná se např. o vozidla Integrovaného záchranného systému, vozidla speciálních služeb (např. BIS, Vojenská zpravodajská služba, apod.) a vozidla dobrovolných hasičských sborů. Vozidla s výjimkou z pojištění odpovědnosti eviduje Ministerstvo financí, které pro ně vydává Zelenou kartu a hradí i škody způsobené provozem těchto vozidel.

S VOZIDLEM JEZDÍM VELICE MÁLO, MUSÍM MÍT UZAVŘENO POVINNÉ RUČENÍ?


Zákon toto nerozlišuje, takže pokud chcete mít vozidlo k dispozici, byť pro občasné ježdění, musíte ho mít pojištěné. Pokud jezdíte opatrně a nebouráte, pojišťovny tuto skutečnost zohledňují slevou (bonusem) na pojistném.

Pokud víte, že vozidlo nebudete po nějakou dobu potřebovat, pak máte možnost dočasně jej vyřadit z registru vozidel (odevzdat na registru vozidel tabulky s registrační značkou a osvědčení o registraci vozidla). Takto dočasně vyřazené vozidlo nesmí na veřejně přístupnou komunikaci, ale nemusíte za ně platit pojistné, avšak za předpokladu, že také dočasné vyřazení oznámíte své pojišťovně.

JAK POZNÁM, ŽE JE VOZIDLO POJIŠTĚNO?


Informační středisko České kanceláře pojistitelů vytvořilo databázi pojištěných vozidel. Při vyplnění požadovaných údajů tj. registrační značky či státní poznávací značky, dostanete informace o tom, zda je či není vozidlo pojištění a popřípadě u jaké pojišťovny má účastník silničního provozu sjednáno povinné ručení (tyto údaje se týkají pouze vozidel registrovaných na území České republiky).

JAK SI OVĚŘÍM SPRÁVNOU IDENTIFIKACI VOZIDLA V POJISTNÉ SMLOUVĚ?


Pokud jsou identifikační údaje vozidla uvedené v pojistné smlouvě nesprávné či neúplné, pak nemusí být vaše pojištění nalezeno a vaše vozidlo vypadá jako nepojištěné.

Ověřit správnost údajů o vozidle můžete doma - projděte si svou pojistnou smlouvu. Můžete se též informovat u své pojišťovny. Při zjištění nesrovnalostí či jen podezření na možné nesrovnalosti či chybějící údaje o vozidle (registrační značka, identifikační číslo vozidla nebo číslo technického průkazu) požadujte po své pojišťovně doplnění všech identifikačních údajů o vozidle do pojistné smlouvy a následně do databáze pojistných smluv, kterou spravuje ČKP. Nesprávnost údajů v pojistné smlouvě vzniká např. po změně registrační značky, přestavbě vozidla, výměně popsaného technického průkazu za nový, apod.

Při jakékoliv změně identifikace vozidla je vaší povinností (dle § 3 odst. 5 zákona č. 168/1999 Sb.) nahlásit změny Vašemu pojistiteli. Dojde-li ke změně registrační značky vašeho vozidla, je nutno změnu hlásit ihned, neboť tento údaj je uveden na zelené kartě - tedy na dokladu o Vašem pojištění