poradna

Nepojištěné vozidlo a garanční­ fond

KDYŽ VOZIDLO NENÍ POJIŠTĚNO?


Za každý den, kdy vozidlo nebylo pojištěno, zaplatí majitel či provozovatel vozidla s platností od ledna 2009 příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Denní sazba příspěvku se pohybuje podle druhu vozidla od 20 do 300 Kč. Příspěvek narůstá každým dnem, kdy je vozidlo nepojištěno.

Správní orgány mohou za provozování vozidla bez povinného ručení udělit pokutu v rozmezí od 5.000 Kč do 40.000 Kč. Pokud řidič nepředloží při silniční kontrole na požádání příslušníka Policie ČR doklad o povinném ručení vozidla (zelenou kartu), může dostat pokutu od 1.500 do 3.000 Kč, v blokovém řízení do 1.500 Kč. Největším rizikem pro motoristy je, že s nepojištěným vozidlem způsobí dopravní nehodu. Pokud při ní nepojištěný viník způsobí poškozenému újmu na zdraví, mohou náklady na jeho léčbu a následnou zdravotní péči dosáhnout milionů korun. Tyto náklady zaplatí nepojištěný viník nehody.

BYLA MI ZPŮSOBENA ŠKODA NEPOJIŠTĚNÝM VOZIDLEM


Osoba, které způsobí škodu nepojištěné vozidlo, má přímý nárok na plnění z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Po výplatě plnění z garančního fundu poškozenému ČKP přímo uplatňuje vyplacenou částku po nepojištěném škůdci. Pokud nepojištěná osoba dluh neuhradí ani neuzavře s ČKP dohodu o splácení, předává ČKP případ k externímu vymáhání, v další etapě pak soudům.

KOLIK JE POČET NEHOD ZPŮSOBENÝCH NEPOJIŠTĚNÝMI VOZIDLY?


K 30.6.2009 bylo registrováno 7 102 692 vozidel, z toho bylo 6 486 050 pojištěných. To znamená, že přes 600 tisíc vozidel není pojištěno (což je 8,68 % z celkového počtu registrovaných vozidel). Řidiči nepojištěných vozidel způsobí ročně kolem 5 tisíc nehod. Celková výše jimi způsobených nehod dosahuje cca 450 milionů Kč ročně.

KDO PLATÍ NÁHRADU PLNĚNÍ VYPLACENÉHO Z GARANČNÍHO FONDU?


Osobami, které jsou povinny zaplatit náhradu plnění vyplaceného z garančního fondu, jsou vlastník, provozovatel i řidič vozidla (pokud se jedná o odlišné osoba). Všechny tyto tři osoby jsou solidárními dlužníky, což znamená, že každý odpovídá do plné výše dluhu. Zaplacením pohledávky kterýmkoli dlužníkem zaniká povinnost i ostatním solidárním dlužníkům. V případě, že jedna z povinných osob je nezletilá, odpovídají spolu s ní i její rodiče. V případě, že je vozidlo součástí společného jmění manželů, odpovídají za škodu oba manželé. V případě smrti jednoho z povinných přecházejí dluhy na jeho dědice a to až do výše nabytého dědictví.

JAK JSOU OD ŠKŮDCE VYMÁHÁNY PROSTŘEDKY NA ÚHRADU ZPŮSOBENÉ ŠKODY?


Po výplatě plnění z garančního fondu poškozenému ČKP přímo uplatňuje vyplacenou částku po nepojištěném škůdci. ČKP stanovuje přiměřenou lhůtu pro úhradu dlužné částky nebo pro uzavření dohody o splácení. Pokud ve stanovené lhůtě nepojištěná osoba ani dluh neuhradí, ani neuzavře s ČKP dohodu o splácení, předává ČKP případ k externímu vymáhání zejména inkasním společnostem (specializovaným na vymáhání pohledávek). Inkasní společnost kontaktuje nepojištěného škůdce a opět mu stanoví lhůtu k mimosoudní úhradě dluhu. Pokud ani tato lhůta není ze strany nepojištěného škůdce dodržena, zahajuje advokát inkasní společnosti soudní proces proti nepojištěnému škůdci. Někteří dlužníci platí až na základě pravomocného soudního rozhodnutí, čímž si celou věc prodražují, protože pak musí uhradit i všechny náklady soudního sporu. Vůči těm, kteří neplatí ani na základě pravomocného soudního rozhodnutí, nastupuje exekuce. Vysoká úspěšnost prosazování práv ČKP na náhradu vyplaceného plnění z garančního fondu u soudů převyšuje 95%.

JAK DLOUHO TRVÁ, NEŽ JE POŠKOZENÝ ODŠKODNĚN Z GARANČNÍHO FONDU?


Nároky za materiální škody jsou vyřešeny většinou velmi rychle, u škod na zdraví se naopak jedná o dlouhodobý proces, protože některé nároky jsou uplatnitelné až s odstupem času (např. ztížení společenského uplatnění zpravidla až po 1 roce od nehody, protože se musí vyčkat na stabilizaci zdravotního stavu).

JAK PROBÍHÁ VYPOŘÁDÁNÍ ŠKODY ZPŮSOBENÉ NEPOJIŠTĚNÝM VOZIDLEM?


Škoda je likvidována obdobným způsobem jako škoda z povinného ručení, s těmito rozdíly: