poradna

Investice versus spekulace. Znáte rozdí­l ?

Nedávno se mne jeden klient zeptal: "... a kam bych měl tedy podle vás vložit peníze abych vydělal?"
Tak mne napadlo, že si lidé ani neuvědomují rozdíl mezi spekulací a investicí. Toto byla spekulace.
Proto vznikl tento článek. Jiří Vařečka, jednatel PF PRO s.r.o.
Investice versus spekulace
Co vlastně rozumíme pod pojmem investor? Jaký je rozdíl mezi investorem a spekulantem? Kdo má větší šanci na rozmnožení svého bohatství?
Jednou větou vyjádřeno: Investiční operací nazýváme operaci, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky jsou spekulacemi.
Někteří lidé považují investování za velmi rizikovou záležitost, a proto většinu svých úspor drží na spořících produktech nebo na termínovaných či netermínovaných bankovních účtech. Takto alokované prostředky jsou vzhledem k inflaci často reálně záporně úročeny. Jedním z velkých mýtů je, že investování je jen pro bohaté. Investorem se však může stát téměř každý. Lze začít od 500Kč měsíčně.
Při investování se pochopitelně nevyhneme určité míře rizika, nicméně při zachování investičních pravidel dokážeme riziko výrazně eliminovat a máme velkou pravděpodobnost, že dosáhneme svého cíle.
Spekulace je něco jako sázení v kasinu nebo na dostizích. Někteří lidé mohou pochopitelně na spekulaci hodně vydělat, ale riziko při spekulaci je nesrovnatelně vyšší než při investování. Do spekulací se může pustit člověk, který má velké zkušenosti a člověk, který má klíčové informace k dané spekulativní operaci. Někteří lidé se pouštějí při spekulacích na velmi tenký led a doslova strkají hlavu do oprátky. Následující faktory jsou indikátorem pro neinteligentní spekulace:
1.Spekulujeme, přičemž se domníváme, že investujeme.
2.Ačkoliv nám chybějí patřičné znalosti a dovednosti, spekulujeme vážně a nikoliv jen pro zábavu.
3.Riskujeme při spekulaci více peněz, než si můžeme dovolit ztratit.

Naší snahou je, aby naši klienti byli inteligentními investory. Pro úspěšné investování, minimalizování rizika a optimalizaci výnosů je potřeba dodržovat následující doporučení:

1.Vhodně zvolit investiční strategii a disciplinovaně ji dodržovat
2.Investovat pravidelně
3.Zamykat zisky = před koncem investičního horizontu investovat konzervativněji

Využijte našich poradců a zkonzultujte s nimi optimální skladbu Vašeho investičního portfolia.
Autorem tohoto příspěvku je spolupracovník PF PRO s.r.o. Mgr. Zdeněk Rom
rom@pfpro.cz