Snížení plnění z POV pro poškozeného.

(20. 01. 2013)

V některých případech pojištovna škodu, kterou způsobí její klient z POV, uhradí jen z části. Proč? Je řešení?

Ano, je řešení !!!

Já jsem se již několikrát setkal s krácením plnění z POV. Poškozenému bylo vyplaceno cca 60 - 80% ceny opravy. Výsledný názor klientů? Pojišťovny a pojišťováci jsou hajzlové.
Bývalo to opravdu jen u starších vozidel. Pokud bylo v dopise od pojišťovny i vysvětlení, potom bylo odůvodnění ze strany pojišťovny na tema toho, že opravou a namontováním nových dílů narostla cena vozu. Nemohou tedy platit na 100% ceny opravy, neboť by se navýšila cena vozu a to je protizákonné.
Pokud měli tito lidé (moji-naši klienti) zájem, začal jsem to řešit a podal jsem odvolání. V odvolání jsme konstatovali, že cena vozu naopak dopravní nehodou klesla!
Ne vždy na 100% částky, ale všichni klienti ještě nějaký další peníz dostali.

PROČ TEDY DOCHÁZÍ K NEPROPLACENÍ CELÉ FAKTURY ZA OPRAVU Z POV ???

V zákoně je uvedeno ujednání o plnění z majetkového pojištění (pozor, v ŽP se to chová jinak) a to že plnění NESMÍ být více, než je cena pojištěné věci. Tento zákon je prvotní a pojišťovna dle něho i plní. Namontováním nových dílů u starších vozů se opravdu navýší jejich cena i kvalita. Proto pojišťovna nemusí vyplatit plnou cenu opravy.
ALE! Ale dopravní nehodou došlo ke snížení prodejní ceny tohoto vozu, které způsobil pachatel, z jehož POV došlo k plnění a tak se tedy udělá odvolání, potom se vše řeší jinak a jak jsem již výše psal, dochází k doplacení. V jaké výši, to je potom případ od případu a samozřejmě s možností dalších a dalších odvolání.
Tak pro shrnutí: nevyplacení plné škody z POV od pojišťovny má právní podklad, od toho jsme pojišťováci a v rámci péče o kmen jsme stejně v jednání s klientem od počátku a vše mu k jeho spokojenosti vyřídíme.

Více viz článek na webu Poradci-sobe.cz .

A dále judikát Ústavního soudu .

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Jiří Vařečka v.r.
jednatel PF PRO s.r.o.
varecka@pfpro.cz  

Facebook 

 

logo PF PRO s.r.o.

Copyright © 2010 - 2021 Accelerando Praha. All rights reserved.